Ogün Samast'a 'çocuk' muamelesi!

  • Ana Sayfa
  • Ogün Samast'a 'çocuk' muamelesi!
Ogün Samast'a 'çocuk' muamelesi!
Hrant Dink cinayetinin tetikçisi olarak tutuklanan Ogün Samast, çocuk mahkemesinde yargılanacak. Abone ol

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davanın tutuklu sanıklarından Ogün Samast'ın, dosyasının ayrılarak İstanbul nöbetçi Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesi kararlaştırıldı.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar Ogün Samast, Yasin Hayal ve Erhan Tuncel getirildi. Tutuksuz sanık Ahmet İskender'in katıldığı duruşmada müdahiller Hrant Dink'in eşi Rakel Dink, kardeşi Hosrof Dink ve kızı Delal Dink ile gazeteci Ali Bayramoğlu da hazır bulundu.

SAVCI: ÇOCUK MAHKEMESİNE GÖNDERİLSİN

Mahkeme Başkanı Erkan Canak, duruşma savcısının bir talebi olduğunu söyledi. S vefk avcı Mustafa Çavuşoğlu, olay tarihinde 18 yaşından küçük olan sanık Ogün Samast'la ilgili dosyanın “Terörle Mücadele Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına" dair 6008 sayılı kanun kapsamında çocuk mahkemesine gönderilmesini istedi. Savcı, özel yetkili mahkemelerin görev alanını belirleyen CMK'nın 250. maddesine bir fıkra ekleyen kanundaki değişiklik nedeniyle dosyanın görevli çocuk mahkemesine gönderilmesini talep etti.

AVUKAT YILDIRIM: ÇOCUK MAHKEMESİNE GÖNDERİLSİN

Samast'ın avukatı Levent Yıldırım ise 21 Ekim'de “dosyanın çocuk mahkemesine gönderilmesine" ilişkin talepleri içeren dilekçesini hatırlatarak savcının görüşü doğrultusunda karar verilmesini ve müvekkilinin tahliye edilmesini istedi. Samast da avukatının görüşlerine katıldığını belirtti.

ÇOCUK MAHKEMESİNE GÖNDERİLDİ

Mahkeme ise 22 Temmuz 2010'da yürürlüğe giren “Terörle Mücadele Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına" dair 6008 Sayılı Kanunun 8. maddesinin, özel yetkili mahkemelerin görev alanını belirleyen CMK'nın 250. maddesine bir fıkra eklediğini belirtti. Kanundaki “Çocuklar, bu madde hükümleri uyarınca kurulan mahkemelerde yargılanamazlar ve bu mahkemelere özgü soruşturma ve kovuşturma hükümleri çocuklar bakımından uygulanmaz" hükmünün göz önüne alındığını ifade eden mahkeme, 1990 doğumlu olan Samast'ın suç tarihinde 17 yaşında olduğunu hatırlattı. Samast için “Mahkememizde yargılanamayacağı açıktır" diyen mahkeme, Samast ile ilgili dosyanın ayrılarak İstanbul çocuk mahkemesine gönderilmesine karar verdi. Samast'ın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, bu karara ilişkin itiraz yolunun açık olduğunu ve kararın oy birliği ile alındığını da ifade etti.

DİNK'İN KARDEŞİ VE EŞİ TEPKİLİ

Hrant Dink'in kardeşi Hosrof Dink mahkemenin Samast ile ilgili kararını açıklamasının ardından, “Adaleti doğru işletseydiniz böyle olmazdı. Size düşen sorumluluğu hatırlatıyorum. 4 yıl oldu" diye tepki gösterdi. Dink'in eşi Rakel Dink de “Cinayeti işleyenler ne olacağını biliyordu” dedi. Mahkeme Başkanı ise “Ne yapalım yasa böyle" diye açıklama yaptı.

SAMAST CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ

Mahkemenin kararını açıklamasının ardından Ogün Samast duruşma salonunda çıkarıldı. Samast tekrar cezaevinde gönderildi.Kategori : GÜNCEL