İşte Türkiye'nin tartıştığı o görüntü

  • Ana Sayfa
  • İşte Türkiye'nin tartıştığı o görüntü
İşte Türkiye'nin tartıştığı o görüntü
Avrasya Maratonu sırasında üzerinde binlerce kişinin bulunması köprüyü salladı. Peki bu salınım köprüyü yıkar mı? Abone ol

Karayolları Genel Müdürlüğü, Avrasya Maratonu sırasında üzerinde binlerce kişinin bulunması nedeniyle sallanan Boğaziçi Köprüsü’nde herhangi bir tehlike bulunmadığını açıkladı.

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından dün düzenlenen Avrasya Maratonu sırasında İstanbul'daki Boğaziçi Köprüsü'nde meydana gelen titreşimlere ilişkin yazılı açık seo usa lama yapıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

''İstanbul'da düzenlenen Avrasya Maratonu esnasında Boğaziçi Köprüsü'nde yaya hareketlerine bağlı olarak titreşimler meydana gelmiş, dengesiz bir yük etkisi altında elektrik direklerinde enine yönde gözle görülebilir hareketler gözlemlenmiştir. Bütün bu hareketler asma köprülerin dizayn kriterlerinde öngörülen sınırların içinde kalacak değerlerdedir. Asma köprüler büyük salınımları olan, kendi halinde titreştiği durumda bile diğer yapılara nazaran büyük deplasmanlar yapabilen yapılar olup, rezonans durumu söz konusu değildir. Rezonans olabilmesi için tüm yayaların aynı anda askeri adım yürüyerek tek bir frekans değeri oluşturması ve bu frekansın köprünün doğal frekansı ile üst üste binmesi neticesinde salınımların artması ve sınır değerlerinin aşılması gerekmektedir.''

"YAPISAL GÜVENLİĞİ ETKİLEYECEK HUSUS YOK"

Maraton esnasında köprüde oluşan durumun, segmentler halinde birbirine ekli olan tabliye elemanlarının üzerinde yayaların hareket etmesi sonucu, tabliye plakalarının farklı titreşmesi ve tabliye plakasının üzerine ayrı bir plakayla bağlı olan yüksek boylu elektrik direklerinin bu titreşimleri daha çok algılayarak salınımların görülebilirliğine neden olduğu anlatılan açıklamada, bu durumun köprünün yapısal güvenliğini etkileyecek bir husus olmadığı bildirildi.

"1973 YILINDA DA BENZER SALIM MEYDANA GELDİ"Kategori : GÜNCEL