Bu köyde camiye kimse uğramıyor!

  • Ana Sayfa
  • Bu köyde camiye kimse uğramıyor!
Bu köyde camiye kimse uğramıyor!
Çanakkale'de, Denizgöründü Köyü'nde yapılan ve 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu'nun hizmete açtığı cami köylülerden ilgi görmedi.Abone ol

Alevi vatandaşların yaşadığı Çanakkale'nin Denizgöründü Köyü'nde devletin yaptırdığı ve 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu tarafından hizmete açılan cami beklenen ilgiyi görmedi.

Cemaat olmaması üzerine 4 yıldır camide tek başına namaz kılan ima tütsü m, müftülükçe haftanın üç günü komşu köylerde görevlendirildi.

Merkeze bağlı 300 nüfuslu Denizgöründü'de 2005 yılın sonlarında inşaatına başlanan cami, 2007'de tamamlanarak Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu tarafından hizmete açıldı. Devletin 70 bin lira harcayarak yaptırdığı cami yaptırdığı köyde, o açılışın ardından beklenen olmadı. Köylüler, kendilerine sorulmadan yapıldığını söyledikleri camiye uğramaz oldu. Müftülük tarafından camiye atanan imam Baki Pesen, beş vakit namazı 4 yıl boyunca tek başına kıldı. Daha sonra ise kimsenin gelmediğini bildirdiği Müftülük, Pesen'i haftanın üç günü başka köylerde imamlık yapması için görevlendirdi. Denizgöründü'de ise dört gün caminin kapılarını açan imamla birlikte ara sıra Muhtar İbrahim Kahya namaz kılmaya başladı. Ancak muhtarın da camiye geliş sayısının haftada 3'ü geçmediği öğrenildi.

YAPARKEN BİZE SORMADILAR

Köy sakinlerinden Hasan Durmuş, caminin köylüye sorulmadan yapıldığın belirterek, "Devlet kimseye bir şey demeden geldi bura camiyi dikti. Ancak köyümüzden hiç giden yok. Cami yapılırken bize sorsalardı da karşı çıkmazdık. Ama onun yerine cemevini tercih ederdik. Ben hiç gitmedin, gitmem de. Sadece cemevi olursa giderim'' dedi.

CAMİYİ MUHTAR İSTEMİŞKategori : GÜNCEL