İşte Kılıçdaroğlu'nun söylediği o yazışma

  • Ana Sayfa
  • İşte Kılıçdaroğlu'nun söylediği o yazışma
İşte Kılıçdaroğlu'nun söylediği o yazışma
HSYK ile hükümet arasında yaşanan gerilimin arkasındaki yazışmaların bir bölümü ortaya çıktı.Abone ol

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Başbakan Tayyip Erdoğan’a, “Eğer yüreği, cesareti, topluma saygısı varsa Adalet Bakanı ile HSYK arasındaki yazışmaları açıklasın” sözlerinden sonra Hürriyet gazetesi, o yazışmalara ulaştı.

Eski Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Kadir Özbek ile Adalet Bakanı Sadullah Ergin arasındaki yazışmalardan bazı bölümler şöyle:

Ergin: Kararnameyi çektik

17 Ağustos 2010 tarihli yazı:
2010 yılı Yaz Kararnamesi kapsamında görüşülmeyi bekleyen toplam 146 atam louisiana seo a bulunmaktadır. Bu safhada bazı kurul üyelerince 84 kişinin isimleri görüşülmeyi bekleyen kararnameye eklenmek üzere, 140 kişinin isimleri ise durumları değerlendirilerek gerekirse kararnameye eklenmek üzere teklif edilmiştir. Bu teklif içerisinde başta İstanbul, Erzurum ve Diyarbakır olmak üzere özel yetkili mahkemeler ve savcılıkların yapısını tamamen değiştirmeye dönük öneriler bulunmaktadır. Bunun da görülmekte olan davalar ile yürüyen soruşturmalara doğrudan müdahale etme sonucunu doğuracağı açıktır. Bu nedenlerle kararname taslaklarının karara bağlanmayan bölümleri geri çekilmiştir.

Özbek: Yasal dayanağınız yok

24 Ağustos 2010 tarihli cevap:
HSYK’nın yapısı ve çalışma usulleri Anayasa’dan başlamak suretiyle kanun ve yönetmeliklerde açık bir şekilde düzenlenmiş olmasına karşın, fiili durum yaratmak suretiyle görüşülmekte olan kararname taslağının gündemden çekilmesinin hiçbir yasal dayanağı bulunmamaktadır. Kurul başkanının veya Adalet Bakanı’nın gündemdeki kararname taslağını çekme yetkisinin bulunmadığı tarafınızdan da çok iyi bilinmektedir. Kurulun çalışması fiilen ve kanuna aykırı bir biçimde engellenmektedir. Bu durumda yasal girişimlerde bulunulacağı hususunu bilgilerinize sunuyorum.

Özbek: Tebligatları yapın

2 Eylül 2010 tarihli yazı:
17 Ağustos 2010 tarihinde kesilen kararname görüşmelerinin tamamlanması için gündem hazırlanarak kalan bölümlerinin gönderilmesini rica ederim.

Özbek: Uygulamadan vazgeçin

17 Eylül 2010 tarihli yazı:
Kararname görüşmelerinin tamamlanabilmesi için gündem hazırlanmasına yönelik yazının gereği yerine getirilmediği gibi acil işlerin dahi tarafımıza intikal ettirilmediği anlaşılmaktadır. Bu uygulamadan vazgeçilmelidir. Daha önce atama kararnamesi çıkarılanların bazılarına da tebligat yapılmadığı ve eski görev yerlerinde tutuldukları duyumları alınmıştır. Kurulumuza bilgi verilmesini rica ederim.Kategori : GÜNCEL