Hiçbir yer cumhura yasaklanamaz

Hiçbir yer cumhura yasaklanamaz
Başörtüsü tartışması Başbakan Erdoğan'ın Abant'ta yaptığı konuşmayla iyice alevlenecek.Abone ol

İNTERNETHABER.COM- Türban yada başörtüsü tartışması üniversitelerden sonra kamuya uzandı. Başbakan Erdoğan "cumhura ait olan hiçbir yer cumhura yasaklanamaz" sözleriyle ana muhalefet partisinin şimşeklerini üzerine çekecek.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Asya Termal Tatil Köyü'nde gerçekleştirilen AK Parti 16. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda kampa giren milletvekillerine seslendi.

"HÜSMEN'İN, Ş texas seo EYHMUS'UN, FATMA'NIN CUMHURİYETİ"

Erdoğan önce cumhuriyeti kimlerin kurduğunu tarif etti. Kurtuluş ve Çanakkale savaşlarında omuz omuza verenlere dikkat çekti:

"Bu Cumhuriyet, birilerinin değil, belli zümrelerin değil, cumhurun, yani halkın, yani 73 milyon aziz milletimizin Cumhuriyetidir. Çanakkale'de akan kanlar, Sarıkamış'ta solan canlar, Kurtuluş Savaşı'yla destan yazan kahramanlar bu Cumhuriyet'in, bizim Cumhuriyetimizin yolunu açtılar. Bu Cumhuriyet, Marmara'daki Hüsmen'in, Karadeniz'deki Dursun'un, Ege'deki Mehmet'in, Orta Anadolu'daki Fatma'nın, Akdeniz'deki Ayşe'nin, Doğu Anadolu'daki Hasan'ın, Güneydoğu Anadolu'daki Şeyhmus'un Cumhuriyetidir."

"HİÇ BİR YER CUMHURA YASAKLANAMAZ"

Toplumun farklı kesimlerden oluştuğunun altını çizen Erdoğan, dolaylı olarak başörtüsünün sadece üniversitelerde değil, kamuda da olması gerektiğini savundu:

"Bu Cumhuriyet, çiftçinin olduğu kadar esnafın, şehirlinin olduğu kadar köylünün, zenginin olduğu kadar fakirin Cumhuriyetidir. Bu Cumhuriyet, evet, Türk'ün, Kürt'ün, Laz'ın, Çerkez'in, Roman'ın, Alevi'nin, Sünni'nin, çoğunluğun olduğu kadar azınlığın da Cumhuriyetidir. Bu Cumhuriyetin sahibi bizzat cumhurun ta kendisidir, yani millettir. Dolayısıyla cumhura ait olan hiç bir yer cumhura yasaklanamaz, bunu böyle bilelim. Birilerinin, 'biz cumhuru istediğimiz yere sokarız, istediğimiz yere sokmayız' gibi bir tavrı, anlayışı olamaz. Önce bunu kavramak, anlamak durumundayız, alamak durumundalar. Sıkıntının kaynağında cumhuru, cumuhuriyeti tanımamak yatıyor."Kategori : POLİTİKA